FAKULTATIVNE POSETE
TVRĐAVE

Golubačka tvrđava
Na celom plovnom toku Dunava tvrđava predstavlja jedinstveni istorijski kompleks, prepoznatljiva po značaju koji je imala tokom čitave istorije na ovom području.
Video – (Gradnja kanal – Youtube)
Ramska tvrđava
»Tvrđava Ram« nаlаzi sе nа оbаli Dunаvа, оkо 25 km sеvеrоistоčnо оd Pоžаrеvcа, izmеđu Kоstоlcа i Vеlikоg Grаdištа. Pо nаlоgu sultаnа Bајаzitа II 1483. gоdinе, pоdignutа је nоvа tvrđаvа kао vаžnо upоrištе turskе оdbrаmbеnе liniје prеmа Ugаrskој.
Rаm prеdstаvlја јеdnо оd nајstаriјih utvrđеnjа u Srbiјi оprеmlјеnih zа dејstvа оdbrаmbеnоm аrtilјеriјоm, о čеmu svеdоči višе pоsеbnо grаđеnih tоpоvskih оtvоrа
Video – (360serbia.com – Youtube)
MANASTIRI

Manastir Tumane
»Manastir Tumane« svetinja u kojoj vera čini čuda. U manastiru se čuvaju mošti Svetog Zosima, manastir je zadužbima Miloša Obilića. Ljubazno bratsvo manastira ispričaće Vam nesvakidašnje doživljaje iz duge istorije, priredi će Vam nezaboravan prijem u »gostoprimnici« odnosno u adapriranu staru vodenicu i pastrmski ribnjak
Video – Manastir Tumane Youtube
Manastir Nimnik
U šumovitoj stiškoj udolini, tri kilometra od sela Kurjače, asfaltirani put vodi do čuvenog manastira »Nimnik«. To je manastir iz vremena Kosovskog boja. Bio je spaljen za vreme Kočine krajine, a obnovljen za vreme Miloša Obrenovića.
U Nimniku je bila jedna od prvih škola na ovom području. Manastirski kompleks čine crkva, kapela i konak. Podno brega se nalazi i lekoviti izvor – česma.
ARHEOLOŠKI LOKALITETI

Lepenski vir
»Lepenski Vir« predstavlja ostatke najstarijeg sedelačkog naselja u Evropi. Prvo organizovano ljudsko naselje na otvorenom nalazilo se u Đerdapu, i osnovano je pre osam hiljada godina. Miroljubivi „lepenski“ alasi su ovu lokaciju pažljivo birali, i tu oformili kulturu koja je trajala čitavih dve hiljade godina u kontinuitetu, i to u periodu 6500-4500 god. p. n. e. Do otkrića lokaliteta Lepenski Vir, došlo je tokom opsežnih istraživanja u Đerdapu koja su vršena zbog izgradnje hidroelektrane Đerdap I.
VIMINACIJUM
»Viminacijum« je izuzetno arheološko nalazište u blizini Starog Kostolca, 12 km od Požarevca. Rimski vojni logor i grad nastao je u I i trajao do početka VII veka. Bio je jedan od najznačajnijih legijskih logora na Dunavu. Viminacijum je jedinstven po nalazištu rimskih termi, carskog mauzoleja, zanatskog centra, akvadukta i mamut parka. Posebnu atrakciju u okviru arheološkog parka predstavlja Vika, skelet najstarijeg pronađenog mamuta u Evropi, otkriven 2009 godine nadomak samog arheološkog lokaliteta Viminacijum. Posle tri godine otkriveno je još sedam skeleta mamuta.
PEĆINE

Pećina Ceremošnja
»Pećina Ceremošnja« se nalazi na severoistočnim obroncima Homoljskih planina, udaljena je od Kučeva 15 km, a do pećine vodi asfaltni put.U blizini pećine je selo Ceremošnja, po kome je i dobila ime. Ukupna dužina do sada istraženih pećinskih kanala je 775,5 m, dužina turističke staze 431 m. Po bogatstvu nakita, pećina Ceremošnja je jedna od najlepših pećina u Srbiji. Poznata je po velikim dvoranama koje krasi raznovrsan pećinski nakit.
Rajkova pećina
RAJKOVU PEĆINU otkrio je krajem XIX veka naš poznati geograf Jovan Cvijić. Prema onome što je do sada poznato,hodnici Rajkove pećine dugački su preko dva kilometra i podeljeni u rečni i suvi horizont. Betonska staza vodi kroz prostranu Koncertnu i Ježevu dvoranu, pored Malih i Velikih orgulja, Obešenog hajduk Rajka do Dvorane kada. Zatim su tu i Žrtvenik, Duhovi, Dvorana vodopada, Sala stećaka, Zimska bajka i Kristalna dvorana. Novom rekonstrukcijom Rajkove pećine povezana su dva horizonta tako da se posetiocima ove pećine pruža mogućnost kružnog obilaska.
Kako stići: Rajkova pećina je udaljena 2,5km od Majdanpeka. Stiže se asfaltnim putem kraj obale Malog Peka i veštačkog jezera Veliki zaton. Od Beograda je udaljena oko 200 km.
Pećina Ravništarka
Pećina Ravništarka je rečna pećina i nalazi se u ataru sela Ravnište, oko 12 km od Kučeva. Mada je ulazni deo posetio Jovan Cvijić, još 1894. godine, kroz celu pećinu su prvi put prošli seski mladići 1980. godine. Spada u red većih pećina na tlu Srbije. Glavni kanal dug je 502 m, a ukupna dužina pećinskih kanala je 589 metara. Nalazi se na nadmorskoj visini od 406 metara. Prosečna temperatura u pećini je 8°C. Kroz pećinu protiče potok Ponorac, koji izvire dva kilometara uzvodno u Bisinoj pećini. Ima samo jednu dvoranu „Crni dvorac“, dugu 43, širok 20 i visine 12 metara. U pećini se posebno izdvajaju: Šarac kraljevića Marka, Glavonje i Lepa Ravništarka, koja je ujedno i amblem pećine. Za turističke posete je potpuno uređena 2007. godine.
KRSTARENJE DUNAVOM

Krstarenje brodom
Krstarenje brodom po”Srpskom moru“ sa obilaskom „Golubačke tvrđave“doživljaj koji ostaje za pamćenje.